Trailers / 2026 Big Tex 6.5 x 16 60PI-16 Utility Trailer Stock No: BT 476481
BIG TEX 60PI-16 Utility Trailer 2026. 2-3500lb Cambered Quick Lube Electric Brake Axle. ST205/75R15 Radial Tires On 15″ Steel Wheels w/Spare & Mount. 2″ A-Frame Ball Coupler, 2000lb Top Wind Jack, 3″x 2″ 3/16″ Angle Frame & Cross-Members. Treated #2 Pine Floor. 4′ Tall Rear Ramp Gate w/Spring Assist, Stake Pockets On Both Sides. LED Lighting Package, 7 Way RV Plug.
AG 98 Trailers
Open Utility Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | BT 476481 |
| Trailer Type: | Open Utility Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 16' 192" x 6.5' 78" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 6000 lbs |
| Payload: | 4423 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 6000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1577 lbs |
| Payload: | 4423 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6.5' 78" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Steel |
| Ramp: | 48" Ramp Gate |
Additional Information
| VIN: | 16V1U1924T7476481 |
| Stock Number: | BT 476481 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Big Tex |
| Model: | 60PI-16 |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |