Trailers / 2026 Maxx-D 8.50 x 24 G8X Gravity Tilt Driveover Fender Trailer Stock No: MX 129571
MAXX-D G8X10224 14k HD Gravity Equipment Trailer 2026. 16,000lb GVWR, 2-8k Electric Brake Torsion Axles, ST215/75R17.5 Radial Tries on 17.5 Steel wheels. 2-5/16 Adjustable Ball coupler, 1-10k Drop leg jack. 8″ Channel warp tongue, 3″Channel on 12″centers. Stake pockets, Rubrails, and Pipe spools. 8′ Stationary deck/Knife edge rear. Drive-Over Fenders. 2″x 8″ Treated wood Floor. Flush mount LED Lighting package, 7-Way RV plug w/sealed harness. Fork Pockets on driver side. Wet Black.
AG 98 Trailers
Equipment / Tilt Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | MX 129571 |
| Trailer Type: | Equipment / Tilt Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 24' 288" x 8.50' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Payload: | 11200 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 4800 lbs |
| Payload: | 11200 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 8.50' 102" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Frame Type: | Steel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Stand Up Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 5R8BC242XTM129571 |
| Stock Number: | MX 129571 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | G8X |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |