Trailers / MAXX-D C6B8320 20’X83″ CAR HAULER (124877) 2025
MAXX-D C6B8320 20’X83″ CAR HAULER 2025 14K GVWR 2-7K Elec Brake Axles 1-10K Drop Leg Jack 2 5/16″ Adjustable Ball Coupler 6″Channel Frame 3″ On 16″ Centers Stake Pockets & Rub rails 2′ Dovetail w/Stand up Ramps ST235/80R16 Wheels & Tires Spare w/Mount LED Lighting w/Sealed Harness Color: Gray Metallic
AG 98 Trailers
Open Carhauler Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | BI MX 124877 |
| Trailer Type: | Open Carhauler Trailer |
| Color: | Gray Metallic |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.9' 82.80" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10875 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 3125 lbs |
| Payload: | 10875 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.9' 82.80" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Stand Up Ramps |
Additional Information
| VIN: | 5R8BC2023SM124877 |
| Stock Number: | BI MX 124877 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | C6B8320 |
| Warranty: | 3 years |