Trailers / 2026 Aluma 5.25 x 10 [TRAILER_TYPE] Stock No: ALU 306688
Aluma’s 6310ESA 5’3″x10′ utility trailer offers some extra added protection for your cargo. Complete with a 200olb rubber torsion axle (NO BRAKES), LED lighting package, 48″ long tongue with 2″ ball coupler. Standard 12″ solid side rack kit to keep your cargo on the trailer. 4 Stake pockets and 4 tie down loops. Lite weight 39″ long tailgate.
AG 98 Trailers
Aluminum Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | ALU 306688 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 10' 120" x 5.25' 63" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2000 lbs |
| Payload: | 1520 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2000 lbs |
| GAWR: | 2000 lbs |
| Empty Weight: | 480 lbs |
| Payload: | 1520 lbs |
| Length: | 10' 120" |
| Width: | 5.25' 63" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 2K |
| Ramp: | 36" Ramp Gate |
Additional Information
| VIN: | 1YGUS1018TB306688 |
| Stock Number: | ALU 306688 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 6310ESA |
| Warranty: | 3 years |