Trailers / 2027 Big Tex 6.5 x 10 35SA Utility Trailer Stock No: BT 465992
BIG TEX 35SA-10 Utility Trailer 2027. 1-3500lb NON Brake Spring Axle, ST205/75R15 Radial tires 0n 15″ Steel Wheels w/Spare & Mount. 2″ A-Frame Ball Coupler, 2000lb Top Wind Jack, 3″ x 2″ x 3/16″ Angle Frame And Crossmembers. Treated #2 Pine Floor. 4′ Tall 3-Way Ramp Gate w/Coil Spring Assist. 4-Way Flat Plug w/Loom, LED Lighting Package. 4-Tie Down Loops, 17″ Tall Open Sides w/2″x2″ Square Tubing Top Rail.
AG 98 Trailers
Open Utility Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | BT 465992 |
| Trailer Type: | Open Utility Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 10' 120" x 6.5' 78" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| Payload: | 2470 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1030 lbs |
| Payload: | 2470 lbs |
| Length: | 10' 120" |
| Width: | 6.5' 78" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Steel |
| Ramp: | 48" Ramp Gate |
Additional Information
| VIN: | 16V1U1318T7465922 |
| Stock Number: | BT 465992 |
| Year: | 2027 |
| Make: | Big Tex |
| Model: | 35SA-10 |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |