Trailers / 2026 Maxx-D 8.5 x 24 GN Buggy Hauler Stock No: MX 135507
MAXX-D H6X10224 GN Buggy Hauler 2026. 2-7k Electric Brake Axles, ST235/80R16 Tires on 16″ Steel Wheels w/Spare and Mount. 2-5/16″ GN Ball Coupler, 2-10k Drop Leg Jacks. Standard Height I-Beam Neck w/ FRT T-Box. 6″ Channel Frame, 3″ Channel Crossmembers on 16″ Centers. 2′ Dovetail/5′ Slide-in Ramps w/Stabilizer Jacks. Stake Pockets and Rub Rails. Drive Over Fenders. 2″x 8″ Treated Wood Floors. LED Lighting Package, 7-Way RV Plug, Sealed Harness. Wet Black.
AG 98 Trailers
Deckover / Gooseneck Trailer, Drive over fender Buggy Hauler
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | MX 135507 |
| Trailer Type: | Drive over fender Buggy Hauler, Deckover / Gooseneck Trailer |
| Color: | Wet Black |
| Length x Width: | 24' 288" x 8.5' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 7680 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 6320 lbs |
| Payload: | 7680 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 8.5' 102" |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Frame Type: | Steel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Slide In Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 5R8GC2421TM135507 |
| Stock Number: | MX 135507 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | H6X10224G |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |