Trailers / 2026 Anvil 8.5 x 16 Enclosed Cargo Trailer Stock No: AV 043498
Anvil 8.5 x 16 Enclosed Cargo Trailer 2026. V-Nose, 7′ Interior Height, 24″ Stone guard. 2-5200lb Electric Brake Axles, ST225/75R15 Radial Tires on 15″ Steel Sliver Mod Wheels w/Spare. 5000lb Top Wind Jack w/Sand foot, 1-Pair Plastic Side vents. Roof Vent. Steel Tube Frame. 36″ Side Door w/Flush lock. Galvalume Roof, Aluminum Fenders. .080 Silver Poly Core Exterior Sides.
AG 98 Trailers
Enclosed / Cargo Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | AV 043498 |
| Trailer Type: | Enclosed / Cargo Trailer |
| Color: | Silver Polycore |
| Length x Width: | 16' 192" x 8.5' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Payload: | 6990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Empty Weight: | 3000 lbs |
| Payload: | 6990 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 8.5' 102" |
| Interior Height: | 7' 84" |
| Interior Width: | 8' 96" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 5K |
| Frame Type: | Steel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Rear Ramp Door |
Additional Information
| VIN: | 7FYBE1625TD043498 |
| Stock Number: | AV 043498 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Anvil |
| Model: | 8.5X16 |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |