Trailers / 2026 Aluma 5.6 x 10 6810H-Tilt Stock No: ALU 303421
ALUMA 6810H-Tilt. 3500lb rubber torsion axle rated at 2990lbs. ST205/75R14 Radial tires on 14″ aluminum wheels. Aluminum fenders, Extruded aluminum floor with 7″ Heavy-duty frame rail. Aluminum tongue 48″ long with 2″ ball coupler. 7 – Tie down loops (3 per side and 1 front center. Tongue handle with receptacle holder. Fender steps, swivel tongue jack 1200lb capacity. LED lighting package with safety chains. Hydraulic dampener, Hydraulic gas shock for lift.
AG 98 Trailers
Aluminum Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | ALU 303421 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 10' 120" x 5.6' 67.20" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 2490 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 500 lbs |
| Payload: | 2490 lbs |
| Length: | 10' 120" |
| Width: | 5.6' 67.20" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | Swing-Up |
| Frame Type: | Aluminum |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Tilt |
Additional Information
| VIN: | 1YGUS1018TB303421 |
| Stock Number: | ALU 303421 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 6810H TILT |
| Warranty: | 5 years |