Trailers / 2027 Aluma 6.46 x 14 7814BT Utility Trailer Stock No: ALU 313368
AG 98 Trailers
Aluminum Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | ALU 313368 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.46' 77.5" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5890 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1110 lbs |
| Payload: | 5890 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.46' 77.5" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Aluminum |
| Ramp: | Folding Ramp Gate |
Additional Information
| VIN: | 1YGUS1426VB313368 |
| Stock Number: | ALU 313368 |
| Year: | 2027 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 7814TA-R |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |
Recently Viewed Trailers
2026 Big Tex 6.92 x 20 70PI-20 Open Utility Trailer Stock No: BT 441580, BT 441584
Available in Okeechobee, Florida
Price:$4,298
Financing from $84 / mo.
Instant • No credit impact