Trailers / 2026 Aluma 6.75 x 20 8220HTILTA Stock No: ALU 306652
ALUMA 8220H TILT A 2026. 2-5200lbs Electric Brake Torsion Axles. ST225/75R15 Tires On 15″ Black Aluminum Wheels w/Spare and Mount. 40″ Spread Axel w/Removable Fenders. Front retaining rail, Extruded aluminum floor. A-framed aluminum tongue, 44.5″ long with 2 5/16 ball coupler. 4) Recessed tie rings SS#5500, 8) Stake pockets (4 per side). Fender steps, tongue handle, Receptacle holder. Padded tongue jack 2500lb capacity. LED lighting package, 7way RV Plug w/Sealed harness. Bed Lock for travel and for locking bed in up position. Tongue toolbox, Air Dam, and 8-Bed Lights.
AG 98 Trailers
Aluminum Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | ALU 306652 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.75' 81" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Payload: | 8050 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Empty Weight: | 1950 lbs |
| Payload: | 8050 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.75' 81" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 5K |
| Frame Type: | Aluminum |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Tilt |
Additional Information
| VIN: | 1YGHD2026TB306652 |
| Stock Number: | ALU 306652 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 822HTILTA |
| Warranty: | 5 years |