Trailers / 2026 Aluma 6.83 x 14 8214 Single Axle Heavy Stock No: ALU 306458
AG 98 Trailers
Aluminum Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | ALU 306458 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.83' 82" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 4500 lbs |
| Payload: | 3363 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 4500 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Empty Weight: | 1137 lbs |
| Payload: | 3363 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.83' 82" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | Swing-Up |
| Frame Type: | Aluminum |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Slide In Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 1YGHD1415TB306458 |
| Stock Number: | ALU 306458 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 8214HS |
| Warranty: | 5 years |