Trailers / 2026 Maxx-D 6.9 x 12 S3X8312 UTILITY TRAILER Stock No: MX 131861
MAXX-D S3X8312 UTILITY TRAILER 2026. 2990lb GVWR, 1-3500lb NON BRAKE axle, ST205/75R15 Tires on 15″ Steel Black Wheels with Spare and mount. 2″ Adjustable Ball Coupler, 7k Drop Leg Jack. 4″ Channel wrap tongue, 2″x3″x3/16″ Angle Frame, 2″x3″x3 1/16″ Angle Crossmembers. 2″ Square Tube Top Rails, 1′ Dovetail with 4′ Spring Assist Rear Ramp Gate. 2″x8″ Treated Pine wood Floor. LED Flush Mount Lighting Package, 7way RV Plug with Sealed Harness. Wet Black.
AG 98 Trailers
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | MX 131861 |
| Color: | Gray Metallic |
| Length x Width: | 12' 144" x 6.9' 82.80" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 1715 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1275 lbs |
| Payload: | 1715 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6.9' 82.80" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 7K |
| Frame Type: | Steel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | 48" Ramp Gate |
Additional Information
| VIN: | 5R8BU1215TM131861 |
| Stock Number: | MX 131861 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | S3X7712 |
| Warranty: | 5 years |