Trailers / 2026 Maxx-D 6.92 x 16 U3X8316 Utility Trailer Stock No: MX 142437
AG 98 Trailers
Open Utility Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | MX 142437 |
| Trailer Type: | Open Utility Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 16' 192" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5040 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1960 lbs |
| Payload: | 5040 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 7K |
| Frame Type: | Steel |
| Ramp: | Folding Ramp Gate |
Additional Information
| VIN: | 5R8BU162XTM142437 |
| Stock Number: | MX 142437 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | U3X8316 |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |