Trailers / 2027 5 x 8 Anvil Enclosed Cargo Stock No: AV 042594
Anvil 2027 5 x 8 Cargo Trailer. V-Nose, Rear Ramp Door w/Flap, 24″ Stone Guard, 60″ Interior Height, 12 Volt Dome Light and Switch. 1-2990lb Spring Axle w/205/75R15 Radial Tires on 15″ Steel Silver Wheels, EZ Lube Hubs. 2000lb Tongue Jack w/Sand Foot, 2″ Ball Coupler. LED lighting Package w/4 Flat wiring. 2-Side Vents. .080 Polycore Exteri0r White, Galvalume Roof.
AG 98 Trailers
Enclosed / Cargo Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | AV 042594 |
| Trailer Type: | Enclosed / Cargo Trailer |
| Color: | WHITE |
| Length x Width: | 8' 96" x 5' 60" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 2040 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 2990 lbs |
| Empty Weight: | 950 lbs |
| Payload: | 2040 lbs |
| Length: | 8' 96" |
| Width: | 5' 60" |
| Total Height: | 6.50' 78" |
| Interior Height: | 4.92' 59" |
| Interior Width: | 56' 672" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Steel |
| Ramp: | Ramp Rear Door |
Additional Information
| VIN: | 7FYBE0819TD042594 |
| Stock Number: | AV 042594 |
| Year: | 2027 |
| Make: | Other |
| Model: | 5 x 8 |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |