Trailers / 2027 7 x 14 Anvil Enclosed Trailer Stock No: AV 042596
ANVIL 2027 7’x14′ Tandem Axle. V-Nose, Ramp Door with Flap, 24″ Stone Guard. LED Lighting, 7 Way RV Plug, Interior Light. 6′ 3″ Interior Height. 2-3500lbs Electric Brake Spring Axles, EZ Lube hubs, ST205/75R15 Radial Tires on 15″ Steels Wheels w/Spare. 2000lb Top Wind Jack w/Sand Foot, 2-5/16″ Ball Coupler. 12Volt Interior Light, 1-Pair Side vents, 36″ Side Door w/Flush Lock, Galvalume One Piece Roof. .080 Poly Core Sides: Black w/Blackout Package. LED Lighting Package, 7 Way RV Plug.
AG 98 Trailers
Enclosed / Cargo Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | AV 042596 |
| Trailer Type: | Enclosed / Cargo Trailer |
| Color: | BLACK/BLACKOUT |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4880 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 2120 lbs |
| Payload: | 4880 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 84" |
| Interior Height: | 6.2' 74.40" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Steel |
| Ramp: | Ramp Rear Door |
Additional Information
| VIN: | 7FYBE1418TD042596 |
| Stock Number: | AV 042596 |
| Year: | 2027 |
| Model: | 7'X14' |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |