Trailers / 2027 7 x 14 Anvil Enclosed Trailer Stock No: AV 042599
ANVIL 2027 7′ X 14′ Cargo Trailer. V-Nose Front, 6’3″ Interior Height, 24″ Stone Guard. 2-3500lb Electric Brake Spring Axles, ST205/75R15 Radial Tires on 15″ Steel Wheels w/Spare. 2000lb Jack w/Sand foot, 2-5/16″ Coupler, Steel Frame. 32″ Side Door w/Flush lock, Plywood Floor and Sides. Galvalume Roof. 12V Dome, LED Lighting, 4-Way Flat Plug, 1 – Pair Plastic Side Vents. .080 Poly core Brandywine Exterior w/Blackout package.
AG 98 Trailers
Enclosed / Cargo Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | AV 042599 |
| Trailer Type: | Enclosed / Cargo Trailer |
| Color: | Brandywine |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4740 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 2120 lbs |
| Payload: | 4740 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 84" |
| Interior Height: | 6.3' 75.60" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Steel |
| Ramp: | Ramp Rear Door |
Additional Information
| VIN: | 7FYBE1429TD042597 |
| Stock Number: | AV 042599 |
| Year: | 2027 |
| Model: | 7'x14' |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |