Trailers / 2027 7 x 16 Anvil Cargo Trailer Stock No: AV 042599
Anvil 7’x16′ Cargo Trailer 2027. V-Nose Front, Rear ramp door, 6’3″ Interior height, 24″ Stone guard, Aluminum fenders, Galvalume one piece roof. 2-3500lb Electric brake spring Axles, ST205/75R15 Radial tires on 15″ Steel Silver Mod wheels w/Spare. 2000lb Top wind jack w/Sand foot, 2-5/16 Ball coupler, 12Volt Dome light, 1-Pair Plastic side vents. 6″ Tubular main frame, 16″ On center Crossmembers, 24″ On center roof bows, 16″ On center wall post. 32″ Side Door w/Flush lock. .080 Red Poly core Exterior w/Blackout Package. LED Lighting package, 7 way RV plug.
AG 98 Trailers
Enclosed / Cargo Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | AV 042599 |
| Trailer Type: | Enclosed / Cargo Trailer |
| Color: | RED/BLACKOUT |
| Length x Width: | 16' 192" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4740 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 2260 lbs |
| Payload: | 4740 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 7' 84" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Steel |
| Ramp: | Rear Ramp Door |
Additional Information
| VIN: | 7FYBE1626TD042599 |
| Stock Number: | AV 042599 |
| Year: | 2027 |
| Make: | Other |
| Model: | 7'x16' |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |