Trailers / 2027 Aluma 4.5 x 8 EX548S-BT Utility Trailer Stock No: ALU 311636
Aluma 548 Utility Trailer 2027. 1-2000lb Rubber Torsion Axle without Brakes, ST175/80R13 Radial Tires On 13″ Aluminum Wheels w/Spare. Aluminum Fenders, Extruded aluminum floor, 6″ Front retaining bumper. A-Framed aluminum tongue, 48″ long with 2″ ball coupler. 4-Stake pockets (2 per side), 4-Tie down loops (2 per side). Receptacle Holder, Tongue Handle, Fender Steps. Swivel tongue jack 1200lb capacity. LED Lighting Package. Aluminum Bi-Fold Rear tailgate.
AG 98 Trailers
Aluminum Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | ALU 311636 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 8' 96" x 4.5' 54" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2000 lbs |
| Payload: | 1600 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2000 lbs |
| GAWR: | 2000 lbs |
| Empty Weight: | 400 lbs |
| Payload: | 1600 lbs |
| Length: | 8' 96" |
| Width: | 4.5' 54" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | Swing-Up |
| Frame Type: | Aluminum |
| Ramp: | Folding Rear Ramp |
Additional Information
| VIN: | 1YGUS0811VB311636 |
| Stock Number: | ALU 311636 |
| Year: | 2027 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 548 |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |