Trailers / 2027 Neckover 6 x 14 Bumper Pull Stock No: LS 263099
NECKOVER 14′ x 6′ Bumper Pull Livestock Trailer. 1-7K Electric Brake Torsion Axle, ST235/80R16 Radial tires On 16″ Steel Wheels, Spare And Mount. Floor: Treated #2 Pine Wood, Full Walkout Door Driver Side, Rectangular Tubing. 4″ Channel Tongue, 3″ Rear Pipe Bumper, 2″ Receiver Tube In Bumper. 12 Gauge Brush Fenders, Top Wind Jack, 2-5/16″ V-Coupler. Front Full Metal Top, Bar Top, Standard Cut Gate, Butterfly Rear Gates. Canvas Tarp: Black, Color: Pawnee Tan
AG 98 Trailers
Livestock Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | LS 263099 |
| Trailer Type: | Livestock Trailer |
| Color: | Pawnee Tan |
| Length x Width: | 14' 168" x 6' 72" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 3350 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 3650 lbs |
| Payload: | 3350 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6' 72" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Steel |
Additional Information
| VIN: | 1N9BL1414TT263099 |
| Stock Number: | LS 263099 |
| Year: | 2027 |
| Make: | Neckover |
| Model: | 14X16 BP |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |