Trailers / 2027 Neckover 6 x 16 Bumper Pull Stock Trailer stock No: LS 263097
NECKOVER 2027 16’x6′ Bumper pull Livestock Trailer. 2-7K Electric Brake Rubber Torsion Axles, ST235/80R16 Radial Tires on 16″ Steel Wheels w/Spare And Mount. Treated #2 Pine Floor, Full Walkout Door Driver Side, Rectangular Tube Sides, 4″ Channel Tongue, 3″ Rear Pipe Bumper, 12 Gauge Brush Fenders. Top Wind Jack, 2-5/16″ V-Coupler, Front Full Metal. Bar Top, Standard Cut Gate, Butterfly Rear Gates. LED Lighting Package, 7 Way RV Plug, FULL Metal Top, Color: Black
AG 98 Trailers
Livestock Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | LS 263097 |
| Trailer Type: | Livestock Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 16' 192" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10320 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 3680 lbs |
| Payload: | 10320 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6' 72" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Steel |
Additional Information
| VIN: | 1N9BL1623TT263097 |
| Stock Number: | LS 263097 |
| Year: | 2027 |
| Make: | Neckover |
| Model: | 16'x6' BP |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |