Trailers / Aluma 7816EAS-TA-EL-BT 16’x78″ 2026 (304095)
Aluma 7816EAS-TA-EL-BT 16’x78″ 2026 (304095) 2-3500lbs Rubber Torsion Elect Brake Axles ST205/75R14 Wheels & Tires Removeable Fenders Extruded Aluminum Floor 7″ Heavy Duty Frame Rail 48″ Tongue w/2 5/16″ Ball Coupler 6 Tie Down Loops 2-Rear Stabilizer Legs 1200lbs Swivel Jack LED Light Package Shipping Weight: 1050lbs
AG 98 Trailers
Aluminum Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | ALU 304095 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 16' 192" x 6.5' 78" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5950 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1050 lbs |
| Payload: | 5950 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6.5' 78" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | Swing-Up |
| Ramp: | Folding Ramp Gate |
Additional Information
| VIN: | 1YGUS1624TB304095 |
| Stock Number: | ALU 304095 |
| Year: | 12026 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 7816ESA-TA-EL-BT |
| Warranty: | 5 years |