Trailers / Aluma 8214HS 82’x14′ 2026 (306458)
Aluma 8214HS 82’x14′ 2026 (306458) 1-5200lbs Rubber Torsion Axle w/Electric Brakes & Breakaway Kit ST225/75R15 Wheels & Tires w/Spare & Mount Removable Fenders Extruded Aluminum Floor Front Retaining Rail A-Framed Aluminum Tongue, 48″ Long w/2″ Ball Coupler 6′ Aluminum Ramps w/Storage Underneath 6-Stake Pockets (3 per side) 4-Recessed Tie Rings, SS 5500lbs Fender Step Front & Rear of Fender Swivel Tongue Jack, 1500lbs Capacity LED Lighting Package, w/Safety Chains
AG 98 Trailers
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | ALU 306458 |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 14' 0" x 6.8' 81.60" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 5000 lbs |
| Payload: | 3863 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 5000 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Empty Weight: | 1137 lbs |
| Payload: | 3863 lbs |
| Length: | 14' 0" |
| Width: | 6.8' 81.60" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 1.5k |
| Ramp: | Slide In Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 1YGHD1415TB306458 |
| Stock Number: | ALU 306458 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 8214HS |
| Warranty: | 5 years |