Trailers / Aluma 8216H-Tilt 2026 (306796)
Aluma 8216H-Tilt 2026 (306796) 2-5200lbs Rubber Torsion Axles w/Electric Brakes & Breakaway Kit ST225/75R15 Wheels & Tires w/Spare Control Valve To Adjust Rate Of Descent Bed Locks For Travel and For Locking Bed In Up Position Removeable Teardrop Fenders Extruded Aluminum Floor Front Retaining Rail A-Framed Aluminum Tongue, 44 1/2″ Long w/2″ Ball Coupler 8-Stake Pockets (4 per side) 4-Recessed Tie Rings SS 5500lbs Padded Tongue Jack, 2500lbs Capacity LED Lighting Package, w/Safety Chains
AG 98 Trailers
Aluminum Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | ALU 306796 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 16' 192" x 6.8' 81.60" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Payload: | 8190 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Empty Weight: | 1810 lbs |
| Payload: | 8190 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6.8' 81.60" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 2K |
| Ramp: | Tilt |
Additional Information
| VIN: | 1YGHD1626TB306796 |
| Stock Number: | ALU 306796 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 8216HTILT |
| Warranty: | 5 years |