Trailers / Big Tex 14XD-14 Dump Trailer (363382)
Big Tex 14XD-14 Dump Trailer (363382) 2-7000lb Elect Brk Axles Multi-Leaf Spring w/Equalizer Adj 2 5/15″ Ball Coupler 12K Drop Leg Hack 8″ I-Beam Frame 7 Gauge Smooth Steel Floor Stake Pockets Along Both Sides 7-Way RV Plug w/ Sealed Harness ST235/80R16″ Load Range “G” Tires 8 Lug Spare w/Mount Color: Black
AG 98 Trailers
Dump Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | BT 363382 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.9' 82.80" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15400 lbs |
| Payload: | 11055 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15400 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 4345 lbs |
| Payload: | 11055 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.9' 82.80" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
Additional Information
| VIN: | 16V1D1929S3363382 |
| Stock Number: | BT 363382 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Big Tex |
| Model: | 14DX-14 |
| Warranty: | 3 years |