Trailers / MAXX-D G6B8320 20’X83″ 14K GRAVITY EQUIPMENT TILT 2025
MAXX-D G6B8320 20’X83″ 14K GRAVITY EQUIPMENT TILT 2025 14,000 LB GVWR 2 5/16″ ADJUSTABLE COUPLER 1-10K DROP-LEG JACK 6″ CHANNEL WRAP TONGUE WITH TOOL BOX 6X2 3/16″ TUBE FRAME 3″ CHANNEL ON 16″ CENTERS STAKE POCKETS AND RUBRAIL 4′ STATIONARY/KNIFE EDGE REAR 2-7K ELEC BRAKE AXLES TORSION SPRING SUSPENSION 22.5* UP ON 2 AXLES ST235/85R16 WHEELS AND TIRES 2’X8″ TREATED WOOD FLOOR FLUSHMOUNT LED LIGHTS 5/8 BULL NOSE D-RINGS SPARE AND MOUNT COLOR: GRAY METALLIC
AG 98 Trailers
Equipment / Tilt Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | BI MX120376 |
| Trailer Type: | Equipment / Tilt Trailer |
| Color: | Gray Metallic |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.9' 82.80" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10400 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 3600 lbs |
| Payload: | 10400 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.9' 82.80" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Tail: | Hydraulic Dovetail |
| Ramp: | Knife Edge Rear Ramp Door |
Additional Information
| VIN: | 5R8BC2025SM120376 |
| Stock Number: | BI MX120376 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | G6B8320 |