Trailers / Aluma 6810H BT 68″x10′ 2026 (300507) (307382)
AG 98 Trailers
Aluminum Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | ALU 300507 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 10' 120" x 5.6' 67.20" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 2450 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 540 lbs |
| Payload: | 2450 lbs |
| Length: | 10' 120" |
| Width: | 5.6' 67.20" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 2K |
| Tail: | None |
| Ramp: | 48" Rear Folding Utility Gate |
Additional Information
| VIN: | 1YGUS1013TB300507 |
| Stock Number: | ALU 300507 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 6810HBT |
| Warranty: | 5 years |