Trailers / Aluma 7820R Tandem Trailer 2024 (280741)
Aluma 7820R Tandem Trailer 2024 (280741) 2-3500lbs Rubber Torsion Elect Brake Axles ST205/75R14 Wheels & Tires w/Spare & Mount Removeable Fenders Extruded Aluminum Floor 8.5″ Front & Side Retaining Rail 48″ Long Tongue w/2-5/16″ Ball Coupler 5′ Aluminum Ramps w/Storage Underneath 6-Stake Pockets 4-Recessed Tie Rings 2-Aluminum Rear Stabilizer Jacks 1500lbs Swivel Tongue Jack LED Lighting Package w/7 Way RV Plug & Sealed Harness
AG 98 Trailers
Aluminum Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | ALU 280741 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.5' 78" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5650 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1350 lbs |
| Payload: | 5650 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.5' 78" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Ramp: | Slide In Ramps |
Additional Information
| VIN: | 1YGUS2029RB280741 |
| Stock Number: | ALU 280741 |
| Year: | 2024 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 7820TA-EL-R-RTD |
| Warranty: | 5 years |