Trailers / 2026 Aluma 5.6 x 10 6810H-Tilt Stock No: ALU 303421
ALUMA 6810H-Tilt. 3500lb rubber torsion axle rated at 2990lbs. ST205/75R14 Radial tires on 14″ aluminum wheels. Aluminum fenders, Extruded aluminum floor with 7″ Heavy-duty frame rail. Aluminum tongue 48″ long with 2″ ball coupler. 7 – Tie down loops (3 per side and 1 front center. Tongue handle with receptacle holder. Fender steps, swivel tongue jack 1200lb capacity. LED lighting package with safety chains. Hydraulic dampener, Hydraulic gas shock for lift.
AG 98 Trailers
Aluminum Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | ALU 303421 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 10' 120" x 5.6' 67.20" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 2490 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 500 lbs |
| Payload: | 2490 lbs |
| Length: | 10' 120" |
| Width: | 5.6' 67.20" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | Swing-Up |
| Frame Type: | Aluminum |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Tilt |
Additional Information
| VIN: | 1YGUS1018TB303421 |
| Stock Number: | ALU 303421 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 6810H TILT |
| Warranty: | 5 years |
Recently Viewed Trailers
2025 CM Truck Beds8’6″/97/58/42 RD FLATBED Stock No: MB00433669, MB00434308, MB00434249
Available in Okeechobee, Florida
Price:$4,598
Financing from $90 / mo.
Instant • No credit impact
Financing Details
Monthly payment calculated based upon a 72 month loan, at 11.99% APR, and $4,598 total amount financed. Excludes tax, title, license, and doc fees. Not all buyers or vehicles will qualify. Minimum $0 monthly pmt required. Terms subject to change without notice.2024 CM Truck Bed RD Flatbed 9’4″/97/60/34 Stock No: MB00394152, MB00398784, MB00398785
Available in Okeechobee, Florida
Price:$5,298
Financing from $104 / mo.
Instant • No credit impact