Trailers / 2026 Aluma 6.5 x 14 78×14 Tilt Trailer Stock No: ALU 307300
ALUMA 7814 TILT 2026. 1-Rubber torsion 3500lbs axle, ST205/75R14 tires on 14″ Aluminum wheels with spare and mount. Hydraulic dampener with gas lift. Aluminum fenders, Extruded aluminum floor. 8.5 Front & Side retaining rails, A-Framed aluminum tongue, 48″ long with 2″ ball coupler. 6- Stake Pockets (3 per side), 4-Tie down loops (2 per side). Tongue handle, receptacle holder, fender steps. Swivel tongue jack 1200lbs capacity. LED lighting package, 7way RV plug with sealed harness.
AG 98 Trailers
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | ALU 307300 |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.5' 78" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| Payload: | 2735 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 765 lbs |
| Payload: | 2735 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.5' 78" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | Swing-Up |
| Frame Type: | Aluminum |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Tilt |
Additional Information
| VIN: | 1YGUS1412TB307300 |
| Stock Number: | ALU 307300 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 7814STILT |
| Warranty: | 5 years |
Recently Viewed Trailers
Price:$13,998
Financing from $274 / mo.
Instant • No credit impact