Trailers / 2026 Anvil 8.5 x 20 Enclosed Cargo Trailer Stock No: AV 043226
Anvil 2026 8.5 x 20 Enclosed Cargo Trailer. V-Nose Front, 7′ Interior Height, 24″ Stone Guard. 2-5200lb Electric Brake Spring Axles, ST225/75R15 Tires on 15″ Steel Silver Mod Wheels. 2000lb Top Wind Tongue Jack w/Sand Foot, 2-5/16″ Ball Coupler. 36″ Side Door w/Flush Lock. Plywood Floors and Side Walls. Galvalume Roof. 12 Volt LED Dome Light, LED Lighting Package, 7-Way RV Plug. 1-Pair Side Vents. .080 Polycore Exterior Sides. Color: White, Beavertail w/4 Floor D-Rings.
AG 98 Trailers
Enclosed / Cargo Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | AV 043226 |
| Trailer Type: | Enclosed / Cargo Trailer |
| Color: | White |
| Length x Width: | 20' 240" x 8.5' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Payload: | 6590 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Empty Weight: | 3400 lbs |
| Payload: | 6590 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 8.5' 102" |
| Interior Height: | 7' 84" |
| Interior Width: | 8' 96" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Steel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Ramp Rear Door |
Additional Information
| VIN: | 7FYBE227TD043226 |
| Stock Number: | AV 043226 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Anvil |
| Model: | 8.5 X20 |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |
Recently Viewed Trailers
Price:$7,898
Financing from $154 / mo.
Instant • No credit impact
Financing Details
Monthly payment calculated based upon a 72 month loan, at 11.99% APR, and $7,898 total amount financed. Excludes tax, title, license, and doc fees. Not all buyers or vehicles will qualify. Minimum $0 monthly pmt required. Terms subject to change without notice.Price:$8,998
Financing from $176 / mo.
Instant • No credit impact