Trailers / 2026 Maxx-D 6.9 x 24 I-BEAM CARHAULER Stock No: MX 135568, MX 135569
MAXX-D EHX8324 I-BEAM CARHAULER 2026. 2-8K Electric Brake Axles w/Slipper Spring Susepsion. 215/75R17.5 Radial Tires on 17.5″ Steel wheels w/Spare and mount. 2-5/16″ Ball Coupler, 1-10K Drop Leg, I-Beam Tongue with Toolbox. 8″ x 10lb I-Beam Frame. 3″ I-Beam Crossmembers on 16″ Centers. 2′ Dovetail/w Equipment Stand-up Ramps. Heavy Duty Fenders. 2″ x 8″ Treated Wood Floor. LED Lighting Package, 7-Way RV Plug, Sealed Harness. Stake Pockets, Rubrails and Pipe Spools.
AG 98 Trailers
Equipment / Tilt Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | MX 135568 |
| Trailer Type: | Equipment / Tilt Trailer |
| Color: | Midnight Blue Metallic |
| Length x Width: | 24' 288" x 6.9' 82.80" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10200 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 3800 lbs |
| Payload: | 10200 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 6.9' 82.80" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | Steel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Stand Up Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 5R8BC2427TM135568 |
| Stock Number: | MX 135568 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | EHX8324 |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |