Trailers / 2026 Anvil 7 x 14 Concession Trailer Stock No: AV 043497
Anvil 7′ x 14′ Enclosed Concession Trailer 2026. V-N0se Front, Rear Ramp Door, 32″ Side Door, 5′ x 3′ Concession Door. 6’6″ Interior Height, 24″ Stone Guard. 5″ LED Dome Light, LED Lighting Package, 7-Way RV Plug. 110 Electric Package (2-110 volt recepts, 2-4′ LED Lights & Panel Box w/Lifeline. 2-3500lb Electric Brake Axles, ST105/75R15 Radial Tires on 15″ Steel Wheels w/Spare. 2000lb Top Wind Jack, 2-5/16 Ball Coupler, 1-Pair Side vents. 4″ Steel Tube Frame, Aluminum Fenders, Galvalume Roof. .080 Polycore White Exterior.
AG 98 Trailers
Enclosed / Cargo Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | AV 043497 |
| Trailer Type: | Enclosed / Cargo Trailer |
| Color: | White |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4880 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 2120 lbs |
| Payload: | 4880 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 84" |
| Interior Height: | 6.5' 78" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Steel |
| Ramp: | Rear Ramp Door |
Additional Information
| VIN: | 7FYBE142XTD043497 |
| Stock Number: | AV 043497 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Anvil |
| Model: | 7'x14' |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |