Trailers / 2026 Big Tex 6.92 x 14 60EC-14 Car Hauler Stock No: BT 45753, BT 45754
AG 98 Trailers
Open Carhauler Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | BT 45753 |
| Trailer Type: | Open Carhauler Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 6000 lbs |
| Payload: | 4338 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 6000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1662 lbs |
| Payload: | 4338 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Steel |
| Ramp: | Slide In Ramps |
Additional Information
| VIN: | 16V1C1722T7445753 |
| Stock Number: | BT 45753 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Big Tex |
| Model: | 60EC-14 |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |