Trailers / 2025 Aluma 6812ESW Stock No: ALU 292961
The Aluma 6812ES-W Wood deck utility trailer. Great for your side-by-side, 4 wheeler, mower, or whatever you may need to haul around. Comes with a 3500lb rubber torsion axle (NO BRAKES) and ST205/75R14 wheels and tires. 7″ heavy duty frame rail with 4 tie down loops (2 per side). 2″x8″ #1 grade pressure-treated floor. LED lighting package and a Swivel jack.
AG 98 Trailers
Aluminum Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | ALU 292961 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 12' 144" x 5.75' 69" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 2165 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 825 lbs |
| Payload: | 2165 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 5.75' 69" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 2K |
| Ramp: | 48" Ramp Gate |
Additional Information
| VIN: | 1YGUS1210SB292961 |
| Stock Number: | ALU 292961 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 6812ES-W |
| Warranty: | 3 years |