Trailers / 2026 Aluma 6.5 x 12 7712H-TILT Stock No: ALU 306436
7712H-Tilt Utility Trailer. 3500lb Rubber torsion axle rated at 2990lbs-No brakes-Easy lube hubs. ST205/75R14 Tires on aluminum wheels, 5-4.5 wheels. Aluminum fenders, Extruded aluminum floor, 8.5″ Front & side rails. A-Framed aluminum tongue, 48″ long with 2″ coupler. 4 stake pockets (2 per side), 4 tie down loops (2 per Side). Swivel tongue jack, 1200lbs capacity. LED Lighting package. Hydraulic dampener, Hydraulic lift for gas shock.
AG 98 Trailers
Aluminum Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | ALU 306436 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 12' 144" x 6.5' 78" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 2340 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 650 lbs |
| Payload: | 2340 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6.5' 78" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | Swing-Up |
| Frame Type: | Aluminum |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Tilt |
Additional Information
| VIN: | 1YGUS1217TB306436 |
| Stock Number: | ALU 306436 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 7712HTILT |
| Warranty: | 5 years |
Recently Viewed Trailers
Price:$13,998
Financing from $274 / mo.
Instant • No credit impact