Trailers / 2026 Big Tex 6.4 x 12 35SA-12 Utility Trailer Stock No: BT 440933
BIG TEX 35SA-12 UTILITY TRAILER. 1-3500lb Premium Cambered axle with Quick-Lubricating Hubs, ST205/75R15 Tires on 15″ Black wheels. 2″ A-Framed ball coupler, 2k Top wind jack. 3″x2″x3/16″ Angle Frame, 3″x2″x3/16″ Angle Cross-Members. 2″x8″ Treated pine wood floor. 4′ Tall Bi-Fold Rear Ramp Gate with Coil Spring Assist. LED Lighting Package with 4 Flat plug.
AG 98 Trailers
Open Utility Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | BT 440933 |
| Trailer Type: | Open Utility Trailer |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 12' 144" x 6.4' 76.80" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 1912 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1078 lbs |
| Payload: | 1912 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6.4' 76.80" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Steel |
| Ramp: | 48" Rear Folding Utility Gate |
Additional Information
| VIN: | 16V1U1513T3440933 |
| Stock Number: | BT 440933 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Big Tex |
| Model: | 35SA-12 |
| Warranty: | 3 years |