Trailers / 2026 Big Tex 6.92 x 18 70PI-18 Open Utility Trailer Stock No: BT 470319, BT 470321
AG 98 Trailers
Open Utility Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | BT 470319 |
| Trailer Type: | Open Utility Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 18' 216" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4896 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 2104 lbs |
| Payload: | 4896 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Steel |
| Ramp: | Folding Ramp Gate |
Additional Information
| VIN: | 16V1U2229T7470319 |
| Stock Number: | BT 470319 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Big Tex |
| Model: | 70PI-18 |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |