Trailers / 2026 Maxx-D 6.8 x 14 DKB8314 DUMP TRAILER Stock No: BI MX 132764
Maxx-D DKB8314 14K Dump Trailer 2026 14,000lbGVWR. 2 5/16″ Adjustable ball coupler, 1-10k drop leg jack. I-beam Tongue with toolbox, 8″ x 10lbs I-Beam frame with 5×16 hoist, 3″ channel on 16″ centers. 18″ solid sides on dump trailer with 6″ boards, No dovetail with slide in ramps. 2-7k Electric brake axles, ST235/80R16 tries on 16″ wheels with spare and mount. 10gauge floor and sides. LED lighting package, 7way RV plug with sealed harness. Gray Metallic
AG 98 Trailers
Dump Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | BI MX 132764 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Maxxd Grey |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.8' 81.60" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9300 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 4700 lbs |
| Payload: | 9300 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.8' 81.60" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Frame Type: | Steel |
| Tail: | None |
| Ramp: | Slide In Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 5R8DB1424TM132764 |
| Stock Number: | BI MX 132764 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | DKB8314 |
| Warranty: | 5 years |