Trailers / 2026 Maxx-D 8.5 x 25 Low-Pro Tandem Dual Flatbed Stock No: MX 140929
MAXX-D LDX10225 Low-Pro Tandem Duel Flatbed 2026. 2-10k Electric Brake Axles, ST235/85R16 Radial Tires on 16″ Steel Wheels w/Spare and Mount. 2-5/16 GN Ball Coupler, 2-10K Drop Leg Jacks. Standard Height ENG. Neck w/front Toolbox. Engineered I-Beam Frame with Torque Tube, 3″ I-Beam Crossmembers on 14″ centers, 6″ Channel Outer Frame. 5′ Dovetail w/ Maxxd-out Ramps. HDSS Suspension. 2′ x 8″ Treated wood Floor. LED Lighting Package, 7-Way RV plug, Sealed Harness. Color : Wet Black.
AG 98 Trailers
Deckover / Gooseneck Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | MX 140929 |
| Trailer Type: | Deckover / Gooseneck Trailer |
| Color: | Wet Black |
| Length x Width: | 25' 300" x 8.5' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 25000 lbs |
| Payload: | 17805 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 25000 lbs |
| GAWR: | 10000 lbs |
| Empty Weight: | 7195 lbs |
| Payload: | 17805 lbs |
| Length: | 25' 300" |
| Width: | 8.5' 102" |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Frame Type: | Steel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Mega Style Ramps |
Additional Information
| VIN: | 5R8BF2528TM140929 |
| Stock Number: | MX 140929 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | LDX10225 |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |