Trailers / 2027 Aluma 4.25 x 10.5 MC10S-R Motorcycle Trailer Stock No: ALU 312199, 312200
Aluma MC10S Motorcycle Trailer 2027. 2000lb Rubber torsion axle without Brakes, ST175/80R13 Radial tires on 13″ Aluminum Wheels. Aluminum fenders, Extruded aluminum floor. 4- Tie-down loops (2 per side), Aluminum slide in ramp. Tongue Handle, Receptacle Holder, Fender steps. Aluminum salt shield/rock guard (24″ tall). Swivel tongue jack, 1200lb capacity. 2′ Motorcycle bracket. LED Lighting package, Safety chains. 2″ Ball coupler.
AG 98 Trailers
Aluminum Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | ALU 312199 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 10.5' 126" x 4.25' 51" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2000 lbs |
| Payload: | 1465 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2000 lbs |
| GAWR: | 2000 lbs |
| Empty Weight: | 535 lbs |
| Payload: | 1465 lbs |
| Length: | 10.5' 126" |
| Width: | 4.25' 51" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | Swing-Up |
| Frame Type: | Aluminum |
| Ramp: | Slide In Ramps |
Additional Information
| VIN: | 1YGUS1018VB312199 |
| Stock Number: | ALU 312199 |
| Year: | 2027 |
| Make: | Aluma |
| Model: | MC10S-R |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |