Trailers / 2027 Aluma 6.67 x 20 ALUMA 8020TA-R-TG Stock No: ALU 311777
STANDARD FEATURES:
- 2-4400lb Rubber Torsion Electric Brake Axles
- ST205/75R15 Radial Tires On 15″ Aluminum Wheels
- Aluminum Removeable Fenders
- 8.5 Front & Side Retaining Rails
- 2-5/16″ Ball Coupler
- Aluminum Ramp Gate
- 4-Recessed Tie Rings
- Aluminum Rear Stabilizer Jacks
- Swivel Tongue Jack 1500lb
- LED Lighting Package
AG 98 Trailers
Aluminum Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | ALU 311777 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.67' 80" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5515 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 4400 lbs |
| Empty Weight: | 1485 lbs |
| Payload: | 5515 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.67' 80" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Frame Type: | Aluminum |
| Ramp: | 48" Ramp Gate |
Additional Information
| VIN: | 1YGBU2026VB311777 |
| Stock Number: | ALU 311777 |
| Year: | 2027 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 8020TA-R-TG |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |