Trailers / 2027 Aluma 6.75 x 16 8016 Tandem Trailer Stock No: ALU 310981
STANDARD FEATURES:
- 2-4400lb Rubber Torsion Electric Brake axles
- ST205/75R15 Radial Tries On Aluminum Wheels
- Spare & Mount
- Aluminum Removeable Fenders
- 8.5″ Front And Side Rails
- 2-5/16 Ball Coupler
- 5′ Aluminum Ramps with storage underneath
- 2- Aluminum Rear Stabilizer Jacks
- 1500lb Swivel Tongue Jack
- LED Lighting Package
AG 98 Trailers
Aluminum Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | ALU 310981 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 16' 192" x 6.75' 81" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 8500 lbs |
| Payload: | 7300 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 8500 lbs |
| GAWR: | 4400 lbs |
| Empty Weight: | 1200 lbs |
| Payload: | 7300 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6.75' 81" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | Swing-Up |
| Frame Type: | Aluminum |
| Ramp: | 48" Ramp Gate |
Additional Information
| VIN: | 1YGBU1629VB310981 |
| Stock Number: | ALU 310981 |
| Year: | 2027 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 8016TA-R-TG |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |