Trailers / 2027 Aluma 6.75 x 18 Aluma 8218LP Tilt Stock No: ALU 313259
STANDARD FEATURES:
- 2-3500lb Rubber Torsion Electric Brake axles
- ST205/17R14 Radial Tires On 14″ Aluminum Wheels
- Spare & Mount
- Tilt Control Valve to adjust rate of desent
- Removeable Aluminum Teardrop Fenders
- 8-Bed Lights
- Storage box with light
- Air Dam
- 8-Stake Pockets (4 per side)
- 4-Recessed Tie Rings
- LED Lighting Package with 7-way RV plug
AG 98 Trailers
Aluminum Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | ALU 313259 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 18' 216" x 6.75' 81" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5160 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1840 lbs |
| Payload: | 5160 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 6.75' 81" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Aluminum |
| Ramp: | Tilt |
Additional Information
| VIN: | 1YGHD1824VB313259 |
| Stock Number: | ALU 313259 |
| Year: | 2027 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 8218LP-TILT |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |