Trailers / 2027 Big Tex 6.5 x 10 Utility Trailer Stock No: BT 465924
Big Tex 35SA-10 2027. 6.5’x10′ Single Axle Utility Trailer. 1-3500lb NO Brake Axle, Multi Leaf Spring. 2″ A-Frame, 3″x2″x3/16″Angle Frame, Cross-Members 3″x2″x3/16 Angle. Treated #2 Pine Floor. 4′ Tall 3-Way Ramp Gate w/Coil Spring Assist. LED Lighting Package, 4 way flat with loom. ST205/75R15 Radial Tires on 15″ Steel wheels w/Spare and Mount. 4 Tie Down Loops Inside Of Bed.
AG 98 Trailers
Open Utility Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | BT 465924 |
| Trailer Type: | Open Utility Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 10' 120" x 6.5' 78" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| Payload: | 2470 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1030 lbs |
| Payload: | 2470 lbs |
| Length: | 10' 120" |
| Width: | 6.5' 78" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Steel |
| Ramp: | 48" Ramp Gate |
Additional Information
| VIN: | 16V1U1311T7465924 |
| Stock Number: | BT 465924 |
| Year: | 2027 |
| Make: | Big Tex |
| Model: | 35SA-10 |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |