Trailers / Aluma 6310ESA 5’3″x10′ 2026 STOCK # 306688
Aluma 6310ESA 5’3″x10′ 2026 (306688, 306689) 2000lbs Rubber Torsion Axle-NO BRAKES-Easy Lube Hubs ST175/80R13 Wheels & Tires 12″ Solid Side Kit Extruded Aluminum Floor 6″ Front Retaining Bumper A-Framed Aluminum Tongue, 48″ long with 2″ Ball Coupler 4- Stake Pockets (2 per side) 4-Tie Down Loops (2 per side) Swivel Tongue Jack, 1200lbs Capacity LED lighting Package Safety Chains
AG 98 Trailers
Aluminum Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | ALU 306689 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 10' 120" x 5.3' 63.60" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 1500 lbs |
| Payload: | 1020 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 1500 lbs |
| GAWR: | 2000 lbs |
| Empty Weight: | 480 lbs |
| Payload: | 1020 lbs |
| Length: | 10' 120" |
| Width: | 5.3' 63.60" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Ramp: | 48" Ramp Gate |
Additional Information
| VIN: | 1YGUS1018TB306689 |
| Stock Number: | ALU 306689 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 6310ESA |
| Warranty: | 5 years |