Trailers / Aluma 6812H Tilt 2026 (304172)
Aluma 6812H Tilt 2026 (304172) 3500lbs Rubber Torsion Axle (Rated at 2990lbs) No Brakes ST205/75R14 Wheels & Tires Aluminum Fenders Extruded Aluminum Floor 7″ Heavy-Duty Frame Rail 48″ Long Tongue w/2″ Ball Coupler 6-Stake Pockets 4-Tie Down Loops 1200lbs Swivel Tongue Jack LED Lighting Package Hydraulic Dampener Hydraulic Gas Shock For Lift Shipping Weight:660lbs Load Capacity: 2330lbs
AG 98 Trailers
Aluminum Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | ALU 304172 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 12' 144" x 5.6' 67.20" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 2330 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 660 lbs |
| Payload: | 2330 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 5.6' 67.20" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Tail: | Beavertail |
| Ramp: | No Ramps / None |
Additional Information
| VIN: | 1YGUS1210TB304172 |
| Stock Number: | ALU 304172 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 6812HTILT |
| Warranty: | 5 years |