Trailers / BIG TEX 14EH-20D3A 7’X20′ Equipment Trailer (366659) 2025
BIG TEX 14EH-20D3A 7’X20′ Equipment Trailer (366659) 2025 14K GVWR 2-7K Cambered Quick Lube Elec Brake Axles Multi Leaf Slipper Spring w/Equalizer ST235/80R16 Wheels & Tires Spare w/Mount 2 5/16 Adjustable Ball Coupler 1-12K Drop Leg Jack 8″ I-Beam Frame 3″ Channel On 16″ Center Cross-Members Treated Pine Floor 36″ Mega Ramps Stake Pockets w/Rub Rail LED Lighting w/Sealed Harness Color: Black
AG 98 Trailers
Equipment / Tilt Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | BT 366659 |
| Trailer Type: | Equipment / Tilt Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 0" x 7' 0" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15.4K |
| Payload: | -3024.6 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15.4K |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 3040 lbs |
| Payload: | -3024.6 lbs |
| Length: | 20' 0" |
| Width: | 7' 0" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Tail: | Beavertail |
| Ramp: | Mega Ramps |
Additional Information
| VIN: | 16V1C2622S3366659 |
| Stock Number: | BT 366659 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Big Tex |
| Model: | 14EH-20D3A |
| Warranty: | 3 years |