Trailers / EBY 14k Low Profile Equipment Trailer (Stock #024462)
AG 98 Trailers
Aluminum Trailer, Equipment / Tilt Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | EBY 024462 |
| Trailer Type: | Equipment / Tilt Trailer, Aluminum Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 24.6' 295.20" x 6.8' 81.60" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 11412 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2588 lbs |
| Payload: | 11412 lbs |
| Length: | 24.6' 295.20" |
| Width: | 6.8' 81.60" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Stand Up Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 4A2MB252XR1024462 |
| Stock Number: | EBY 024462 |
| Year: | 2024 |
| Make: | EBY |
| Model: | LP14K24'6"X82" |
| Warranty: | 5 years |