Trailers / Xtream Cargo 8.5×16’x 7′ Interior Enclosed 2025 (015176)
AG 98 Trailers
Enclosed / Cargo Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | BI XT015176 |
| Trailer Type: | Enclosed / Cargo Trailer |
| Color: | Charcoal Gray Poly Cor |
| Length x Width: | 16' 192" x 8.5' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Payload: | 7200 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Empty Weight: | 2800 lbs |
| Payload: | 7200 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 8.5' 102" |
| Total Height: | 7' 84" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 2K |
| Tail: | Beavertail |
| Ramp: | Rear Ramp Door |
Additional Information
| VIN: | 7TKBE1616SN015176 |
| Stock Number: | BI XT015176 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Xtream Cargo |
| Model: | 8.5X16 CARGO |
| Warranty: | 3 years |