Trailers / 2026 Aluma 6.833 x 20 8220 Heavy Tandem Trailer Stock No: ALU 309516
STANDARD FEATURES:
- 2-5200lb Rubber Torsion Electric brake Axles
- ST225/75R15 Radial Tires on 15″ Aluminum Wheels
- Spare & Mount
- 40″ Spread Axle and Removeable Fenders
- Front Retaining Rail
- 2-5/16″ Ball Coupler
- 6’Aluminum Ramps with Storage underneath
- 6-Stake Pockets (3 per side)
- 4-Recessed Tie Rings
- Fender Steps
- 2-Fold-down rear stabilizer jacks
- Swivel Tongue Jack 1500lb
- LED Lighting Package
AG 98 Trailers
Aluminum Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | ALU 309516 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.833' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Payload: | 8290 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Empty Weight: | 1700 lbs |
| Payload: | 8290 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.833' 82" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | Swing-Up |
| Frame Type: | Aluminum |
| Ramp: | Slide In Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 1YGHD2022TB309516 |
| Stock Number: | ALU 309516 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 8220H |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |




